Ülevaade olukorrast USAs ning mida saame meie sellest õppida

29.08.17

PRESSITEADE
29.08.2017

Päästeamet: Ülevaade olukorrast USAs ning mida saame meie sellest õppida

USA Texase osariiki räsib orkaan Harvey. Ummistatud on hädaabiliinid ning kohalik päästeamet soovitab väiksemate probleemide korral mitte liini koormata. Kasutusel on ka näiteks erinevad sotsiaalmeedia kanalid, et anda teada oma asukohast ja päästmisvajadusest. Selgeks on saanud, et abi saamiseni peavad inimesed ise hakkama saama ja oluliseks on muutunud vastavad oskused ning söögivarud.

Mida saame meie õppida?
Eesti Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna nõunik Kristjan Lember rõhutas, et Texase rannikule jõudva tormi eest hoiatati elanikkonda üsna varakult ning ühtlasi anti umbes 30 maakonnas ka käsk evakueeruda. „Siiski on uudised paljudest elanikest, keda päästjad on pidanud majade katustelt või kuskilt kõrgematest kohtadest päästma. Ka Eestis on mitmeid näiteid olukordadest, kus elanikkonnale suunatud ohutussõnumeid ei järgita," märkis Lember.

Mitte väga ammu, 2005. aasta jaanuari üleujutuste ajal anti samuti üleujutuse ohust kohalikele elanikele teada, kuid nii mõnigi eiras seda ja hiljem oli juba väga keeruline sealt piirkonnast turvalisemasse kohta minna. Samuti on lugematud korrad, kui inimesed on ise end ohtu seades läinud mere äärde torme ja üleujutusi vaatama või pildistama. Fotogaleriid „saada oma tormipilt" olid online ajakirjanduses aktuaalsed ka tänavusel suvel, mil Eestit tormid räsisid.

Houstonis elava eestlase sõnul osteti enne orkaani saabumist poest kokku suures koguses söögivarusid, et valmistuda võimalikuks elektrikatkestuseks või muuks pikemaajaliseks ebamugavuseks. Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna juhataja Tarmo Terep ütles, et antud tegevus oli väga õige käitumine, kuid et tagada piisav võimekus hädaolukorra ajal toimetulemiseks, tasub alati hoida kodus vähemalt 7 päeva söögi – ja joogivaru. „Hädaolukorras hakkamasaamiseks peaks igaüks ettevalmistunud olema. Sellele, et hädaolukorra tekkimisest teavitatakse väga pikalt ette, ei saa alati lootma jääda, sest sageli tekivad sellised olukorrad ootamatult ning varusid täiendada või neid koguda lihtsalt ei jõua," lisab Terep. Paljud varud on mõistlik koguda ühiselt koos naabrite või kogukonna liimetega. Kohalikud omavalitsused peaksid oma piirkonna riskid üle hindama ja mõtlema, kuidas neid maandada ning milliseid leevendavaid meetmeid planeerida.

Päästeameti koduse soovitusliku hädaolukorra varu leiad
SIIT


PÄÄSTEAMET
Kommunikatsiooniosakond
Riin Oeselg
pressiesindaja

Kuidas käituda äikese korral

Päästeamet: Kuidas käituda äikese korral

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt on homme oodata tugevat vihma, äikest ja tuuleiile. Päästeamet on koostanud juhendi, kuidas end ja oma lähedasi võimalikult vähe ohtu seada.

Enne äikest

·         Paigalda kodule piksekaitsesüsteem. See on eriti vajalik nendel hoonetel, millel on plekk-katus, harjaplekk või metallkonstruktsioonid, mis tõmbavad välku ligi. Samuti on see vajalik kõrgemal kohal asuvatel majadel.

·         Televiisoriantennid peavad olema maandatud.

·         Võta hoone peakaitsmest vool välja. Kui see pole võimalik, siis lülita välja elektriseadmed, ning tõmba pistikud seinast välja.

·         Eemaldu veekogudest.

·         Veendu, et lahtised ja lenduvad esemed (aiamööbel, telgid jne) on turvalises kohas või tugevalt kinnitatud. Vii kergemad esemed siseruumidesse.

 

Äikese ajal

·         Ära ava veekraani. Vesi on hea elektrijuht.

·         Ära tee ahju ega pliidi alla tuld. Laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana.

·         Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale. Välgutabamuse võimalus on seal suurem.

·         Äikese ja halva nähtavuse korral ole autoga sõites ettevaatlik, paduvihma ja rahe ajal peatu maantee serval.

·         Kui maja asub lagedal või mäekupli peal, siis sulge aknad ja uksed ning ära viibi äikese ajal akende all.

·         Ära räägi võrgutelefoniga (võib põhjustada elektri- või akustilise šoki).

·         Selgita lastele, et ohtlik ei ole müristamine, vaid välk.

 

Õnnetustest teata kohe telefonil 112.

 

Hoone väline tuleohutus

Haljala valla statistika

Rahvaarv: 2611
Pindala: 182 km²
Suurim asula: Haljala (1170)
Koole: 1

Mis toimub?